ZPĚT NA ÚVODNÍ STRANU

Tak dobře, dneska jsem si přečetla dvojstránku učebnice Comparative European Politics o České republice (také jsem byla překvapená, že jsem ji tam vůbec našla). Autor (a zároveň náš učitel) tam uvádí pár podrobností o naší zemičce a pak má dole (asi pro zajímavost, a to pro každou zemi takto rozebíranou) box s názvem What's in the Anthem. Sama jsem už před delší dobou přišla na to, že hymny toho o státech hodně prozradí (vůbec nemám na mysli Deutschland Deutschland über alles...eh), takže jsem si se zájmem chtěla přečíst, co o nás říká ta naše.

Prý je to jediná hymna, která je z komediálního muzikálu, jedna z mála končící otazníkem a jedna z nejkratších, protože jsme oddělali slovenskou sloku po 1990. A že v ní zpěvák vykresluje idylickou krajinu, kde šumí lesy, teče řeka, atd.

Pán očividně vůbec nepochopil smysl naší hymny. Seriously.

Tak zaprvé, ten zpěvák si jen tak nevykresluje krajinku. Odpovídá na otázku, kde je jeho domov, a hrdě se hlásí k české zemi, zemi krásné (i když v té době to ještě byla faktická součást Rakouska-Uherska). A co víc, nejen, že jsme máme krásnou zemi, ale i naše hymna o nás jako národu něco říká, a nejen to, že jsme bezdomovci. Ukazuje, že jsme na naši malou zemičku pyšní. Že oceňujeme její krásy, které, řekněme si otevřeně, ne každá země nabízí. Jsme prostě vlastenečtí a bojujeme za náš vlastní kousek země, kterou si historicky snažil vždycky někdo přisvojit.

Takže prosím, až příště někdo bude zase nadávat, že nemáme pochodovou bojovnou hymnu plnou skandování o tom, že náš stát je nejlepší, popřípadě se zase někdo bude zarážet nad tím, že máme hymnu z písně z komedie, či dokonce že jsme bezdomovci, prosím, zavřete ústa a běžte do háje. Protože naše hymna ukazuje více poetismu a schopnosti ocenit vlastní zemi než taková anglická, kde sice opěvují Boha a ochranu královny, ale o vlastní zemi se ani nezmíní (dobře, jedna zmínka je, v třetí sloce. Ze šesti.).


2016-01-12
What is in the Anthem?